Durisol

Logo Durisol

Stavebný systém Durisol je tou najlepšou voľbou pre vašu stavbu. Je to moderný ekologický stavebný materiál na prírodnej báze, ktorý šetrí životné prostredie a zároveň si zachováva vynikajúce fyzikálne vlastnosti.

Výroba Durisolovej tvarovky

Hlavnou surovinou pri výrobe tvaroviek je drevo - obnoviteľný zdroj. Používajú sa odrezky z mäkkého dreva, ktoré sa pri spracovaní už nedajú technologicky využiť. Výroba je bez procesu horenia pri minimálnej spotrebe energií. Uvoľnuje sa pri nej hydratačné teplo, ktoré napomáha ohrevu výrobných hál v zimnom období. Špeciálnou metódou sa drevné štiepky prostredníctvom mineralizácie zušľachtia a spracujú s cementom a vodou na tvarovku. Tieto tvarovky sú 100 % recyklovateľné a expedujú sa bez paliet v paketoch. Do vnútra tvaroviek sa pridáva polysterén alebo minerálna vlna a následne sa tvarovka zalieva betónom.

Stavebný systém Durisol vzniká spojením 3 základných materiálov:

Zloženie

Výhody jednotlivých materiálov sa pritom spájajú a nevýhody eliminujú. Vzniká tak jedinečný a inovatívny systém, ktorý šetrí nielen prírodu, ale aj vaše zdravie, čas a peniaze.

Výstavba

Vďaka svojmu zloženiu preberajú Durisol tvarovky vlastnosti dreva, sú ľahko opracovateľné, dajú sa rezať, vŕtať, frézovať, klincovať bez toho, aby stratili na svojich vlastnostiach. Tvarovky je možné spracovať aj v zime a v každom počasí skladovať na stavenisku. Sú ľahké, takže práca a manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá.

Najprv sa na seba naukladajú na sucho a následne sa zalievajú betónom. Majú porézny povrch, čo zabezpečuje výborné spojenie s omietkou (povrchové úpravy) aj so samotným betónom (betónové jadro). Zatepľovanie odpadá, čím sa ušetrí veľa námahy i času. Dutiny v tvarovkách je možné využiť na vedenie rozvodov a potrubia.

Upevňovanie do Durisolu je veľmi jednoduché. Pre bežné veci, ako sú obrazy a skrinky je normálne použiť vrták rozmerovo totožný s potrebným otvorom. Pre upevnenie hmotnostne náročných predmetov, ako sú bojlery, kotle a veci upevňované na konzoly, je potrebné urobiť uchytenie priamo do betónu. Durisol je vhodný aj pre uchytenie drevených obkladov z interiéru či exteriéru.

Využitie

Tvarovky Durisol majú v závislosti od charakteru stavaného objektu rozličné hrúbky a vlastnosti, preto sú ideálnym stavebným materiálom pre všetky stavby: tak ako rodinné domy, aj viacpodlažné obytné budovy, priemyselné budovy, či kancelárske objekty. Vďaka betónovému jadru sú stabilnou konštrukciou, ktorá umožňuje realizovať variabilné a originálne myšlienky architekta aj do výšky niekoľkých podlaží.

Okrem pozemných stavieb, sú často žiadané aj k stavbe protihlukových stien, a dokonca sa z nich vyrábajú špeciálne terasové kvetináče, ktoré si našli uplatnenie v záhradnej architektúre. V ponuke nájdete aj ďalšie výrobky pre dom a záhradu ako palisády, vinotéka či vysoké záhony, ktoré sa taktiež vyrábajú z Durisolu.

Vlastnosti Durisolu:

Akustika / Zvuková izolácia:

 • nepriezvučný
 • zvukovo pohltivý

Ťažké betónové jadro a drevená hmota účinne pohlcujú hluk. Ochrana pred hlukom je nevyhnutnou súčasťou spokojného života. Steny z Durisolu vám tak zabezpečia duševnú pohodu. Zvuková nepriezvučnosť zabráni prenosu zvuku, ktorý sa šíri vzduchom z jedného priestoru do druhého a akustická pohltivosť Durisolu celkovo zníži hluk v miestnosti. Durisol má bezkonkurenčné akustické vlastnosti, nakoľko sa bežne využíva aj na stavbu protihlukových stien.

Teplotechnika:

 • vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti
 • výborná tepelná akumulácia

Durisolová tvarovka je tvorená z 3 komponentov. Durisol, betón a izolácia. Pri izolácii máte na výber, je možné využiť polystyrén, alebo minerálnu vlnu. Oba materiály vám zabezpečia výbornú tepelnú izoláciu, a to bez dodatočného vonkajšieho zatepľovania. Vďaka betónovému jadru má stena z Durisolu aj vynikajúce tepelno-akumulačné vlastnosti, čo vám doma zabezpečí príjemnú tepelnú pohodu. Drevocementová zložka tvárnice zas zamedzuje sálaniu chladu zo stien.

Odolnosť:

 • nehorľavosť / odolnosť voči požiaru
 • vysoká pevnosť - odolnosť voči zemetraseniam
 • odolnosť proti externým faktorom - mráz, soľ, škodci
 • dlhá životnosť

Stavby z Durisolu sú aj napriek svojmu drevenému základu vysoko odolné. Mineralizáciou drevnej štiepky získava Durisol odolnosť voči poveternostným vplyvom, vode i soliam. Steny sú tak nenasiakavé a v prípade záplav vyschnú oveľa rýchlejšie ako iné materiály. Cement s minerálmi tiež zabezpečujú jeho nehorľavosť a vysokú protipožiarnu odolnosť. Vďaka betónovej výplni je stavba stabilná a má výborné statické vlastnosti. Odoláva zemetraseniam lepšie ako stavby z iných materiálov a udržuje si dlhú životnosť.

Ekologickosť:

 • 90 % drevoštiepka - pozitívna bilancia CO2
 • 100% bezodpadová výroba

Tvarovka Durisol je vyrábaná z prírodného ekologického materiálu. Až 90% tvorí drevoštiepka - prírodný materiál a obnoviteľný zdroj. Všetky použité materiály sú zdraviu úplne neškodné. Aj samotná výroba je bezdopadová a celý proces zohľadňuje dopad na životné prostredie. Tvarovky sú okrem toho 100 % recyklovateľné a expedujú sa bez paliet v paketoch.

Optimálna klíma:

 • zdravé bývanie
 • výborná difúzia vodných pár - paropriepustnosť
 • regulácia vlhkosti vzduchu
 • optimálne vyvážený pomer teploty ovzdušia

Betónová vrstva Durisolu nie je v súvislej ploche. Je prerušovaná drevnou štiepkou, vďaka čomu môže dochádzať k difúzii vodných pár. Steny v dome tak dýchajú a regulujú vlhkosť vzduchu. Keďže sú stavby z Durisolu paropriepustné, nedochádza ku zrážaniu vodných pár na vnútornej strane stien, a tým vzniku nepríjemných plesní. Izolant s prepážkami z drevnej hmoty vytvára jedinečný labyrint, ktorý odvádza vlhkosť z miestnosti von a zabezpečí vám zdravé bývanie.

Variabilnosť:

 • sloboda pri stavaní
 • ľahká spracovateľnosť
 • tvarová rozmanitosť
 • farebná rozmanitosť
 • dizajnová rozmanitosť - možnosť priznaného muriva

Durisolové tvarovky preberajú vlastnosti dreva a sú ľahko opracovateľné, dajú sa rezať, vŕtať, či frézovať bez toho, aby stratili na svojich vlastnostiach. Existuje viacero tvarov a druhov tvaroviek podľa potrieb vašej stavby. Počas výroby je možné do hmoty pridať i práškové pigmenty, ktoré poskytujú rôzne farebné prevedenia a zabezpečujú dlhoročnú farebnú stálosť. Najnovšiu tvarovku Durisol 45 je možné použiť aj ako priznané murivo, bez dodatočných vonkajších úprav.

Hospodárnosť:

 • úspora nákladov na kúrenie
 • šetrenie nákladov pri práci
 • jednoduchá manipulácia (tvarovky sú ľahké)
 • rýchla výstavba - systém skladačky

Tvarovky Durisol sú ľahké, vďaka čomu sa s nimi jednoducho manipuluje. Zároveň sú jednoduchou stavebnicou s nízkymi nárokmi na použitie stavebných mechanizmov a pracovných kapacít pri výstavbe, preto môžu byť stavby z Durisolu realizované aj svojpomocne. Zatepľovanie odpadá, čím sa ušetrí veľa námahy. Vo výsledku šetria životné prostredie, čas a peniaze hneď viackrát, a to pri výrobe, pri výstavbe aj pri prevádzkovaní.

Sumarizácia

Stavebný systém Durisol vám v porovnaní s inými stavebnými materiálmi dokáže zabezpečiť viac výhod naraz. Spája v sebe všetky vyššie spomínané benefity, zatiaľ čo iné materiály sa zväčša sústreďujú len na vylepšenie jednotlivých vlastností samostatne.

Sumarizácia

Sortiment Durisol

 

  Kontakt

 • +421 901 910 194
 • info@wald.sk